Jak pielęgnować męską skórę? Radzi dr Waldemar Jankowiak - lekarz medycyny estetycznej 1
Jak pielęgnować męską skórę? Radzi dr Waldemar Jankowiak - lekarz medycyny estetycznej

Jak pielęgnować męską skórę? Radzi dr Waldemar Jankowiak - lekarz medycyny estetycznej

Obecne czasy przesycone kultem piękna pozwalają na ciekawe obserwacje. Kobiety i mężczyźni pięknie się różnią a skóra nie jest tu wyjątkiem. Dla medycyny estetycznej, kosmetologii różnice te są oczywiste i powodują zupełnie inne podejście u mężczyzn do problemów związanych z urodą, procesami starzenia i upływającym czasem.

„Kobiety się starzeją, a mężczyźni patynują”

Jedna z pacjentek w chwili refleksji nad ulotnością urody podzieliła się ze mną gorzką z punktu widzenia kobiety uwagą, że „kobiety się starzeją, a mężczyźni patynują”. Niech będzie to myślą przewodnią dla mężczyzn chcących walczyć z upływającym czasem. Można się obruszyć, że ta uwaga trąci nieco męskim szowinizmem, ale badania psychologów nad obowiązującymi kanonami piękna i atrakcyjnością obu płci wydają się potwierdzać (na szczęście dla mężczyzn) jej prawdziwość. Czyż Sean O’Connery, Pierce Brosnan i wielu innych znanych, atrakcyjnych mężczyzn nie zyskało na urodzie dopiero wraz z dojrzałością?

Zmarszczki na męskiej twarzy, to historia hartowania ciała i ducha, zapis linii życia, obietnica interesującej, dojrzałej osobowości. Cenione u mężczyzny doświadczenie życiowe, budowana konsekwentnie pozycja społeczna i lata doświadczeń muszą pozostawić po sobie ślady zapisane na twarzy. Oczywiście niekorzystnie wyglądają jednak zniszczona przez słońce cera, zmiany naczyniowe, brodawki czy objawy chorób skóry.

Czym różni się męska skóra?

Skóra mężczyzny jest grubsza, bardziej odporna na niekorzystne czynniki przyspieszające starzenie a do jej uszkodzenia dochodzi później niż u kobiet. Drobne defekty i niedoskonałości mniej rażą i są bardziej społecznie akceptowane. Czyli już na wstępie same dobre informacje. Każda skóra traci jednak z czasem swą gładkość, starzejąc się lub – jak kto woli – „patynując”.

Powodów jej starzenia jest kilka:  

  • Najważniejszy i nieunikniony jest wpływ warunków atmosferycznych, promieniowania ultrafioletowego. Nieco muśnięte słońcem ciało wygląda z pewnością według współczesnych kanonów piękna korzystnie, maskując drobne niedoskonałości, nierównomierność kolorytu, drobną siateczkę naczyń. Potrzebny jest jedynie umiar. Przewlekła ekspozycja na promieniowanie UV u osób uprawiających sporty czy pracujących pod gołym niebem bardzo niszczy skórę. Oprócz szkodliwości dla zdrowia, ryzyka zmian nowotworowych, zwłaszcza u osób genetycznie predysponowanych, dochodzi do trwałych zmian estetycznych skóry. Ulega uszkodzeniu kolagen, pogrubieniu warstwa rogowa naskórka, nierównomiernie rozmieszcza się melanina (barwnik) w skórze oraz stają się widoczne naczynka i rumień. Z tego powodu słowo „solarium” powinno zniknąć ze słownika świadomego mężczyzny.
  • Następnym sprzymierzeńcem czasu jest grawitacja. Powoduje stopniowe obniżanie się tkanek twarzy wywołując powstawanie bruzd i fałdów głównie w dolnej jej części, choć również obniżając linię brwi i zmniejszając oczy. Proces ten jest zdecydowanie wolniejszy u mężczyzn i o ile nie jest bardzo zaawansowany nie powoduje znacznego problemu estetycznego. Poza tym nadmierną wiotkość policzków u mężczyzn często maskuje zarost. Działającą nieuchronnie przez lata grawitację wspomagają zmiany w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej na twarzy. Policzki stają się mniej wydatne, okolice oczu nieco zapadnięte, a nadmiar tkanki pojawia się w dolnej części twarzy. Zmienia się również okolica ust. Stają się one słabiej zarysowane, otoczone bardziej wiotką i pomarszczoną skórą.
  • Kolejny mechanizm procesu „patynowania”, to tysiące ruchów mimicznych powtarzanych codziennie przez lata. Nawet młoda skóra o najlepszej kondycji poddana nadmiernym zginającym ją ruchom wykaże „zmęczenie materiału” i ulegnie zagnieceniu. Codzienny uśmiech i dynamiczna, ekspresyjna twarz mająca poprzeć wagę słów rozmówcy nie ma brew pozorom największego wpływu na ten proces. Często obserwujemy „lwią zmarszczkę” będącą rodzinnym znakiem szczególnym, tworzącą się o dwudziestokilkuletnich osób, a spowodowaną budową czaszki.
  • Ostatni istotny sprawca zmarszczek na męskiej twarzy to… sen. Odświeża, regeneruje, ale powoduje, że tracimy kontrolę nad tym, co dzieje się w tym czasie z naszą twarzą. Jeśli do tego coś sprawi, że budzimy się rano dokładnie w pozycji, w której ten sen nas podstępnie dopadł... Z pewnością każdy kiedyś zauważył spoglądając w lustro o poranku nieco wymęczoną twarz o dziwnych, znikających szczęśliwie w ciągu dnia zmarszczkach na twarzy. Są one dość charakterystyczne, najczęściej pionowe, na boku policzków, przy oczach i pionowo przebiegające przez czoło. Przyczyną jest zagniatanie skóry twarzy podczas wielu godzin snu na boku lub brzuchu, przygniecionej np. dłonią lub poduszką. Oczywiście spanie na plecach temu zapobiega, ale czy po to, by mieć gładszą twarz warto przez trzecią część życia męczyć się, śpiąc w niewygodnej dla siebie pozycji?

Najważniejsza jest profilaktyka

Zasadniczą rolę odgrywa jak wszędzie profilaktyka, czyli ograniczenie ekspozycji na czynniki szkodliwe, głównie promieniowanie UV. Dobry, w przypadku mężczyzny niezbyt widoczny na skórze filtr UV jest koniecznością. Należy unikać też nagłych zmian temperatury otoczenia. Konieczne jest leczenie ewentualnych współistniejących chorób, gdyż wiele z nich daje bezpośrednie objawy na skórze i wpływa na metabolizm tkanek. Ogromne znaczenie ma dobrze zbilansowana dieta i unikanie wahań masy ciała, choć doszukiwanie się wpływu diety na powstawanie zmarszczek może się wydać się komuś zbyt daleko idące.

Znamy skuteczne terapie przeciwstarzeniowe, preparaty poprawiające strukturę, gęstość i napięcie skóry. Najważniejsze to retinoidy, antyoksydanty (najważniejsza jest witamina C), środki przyspieszające przebudowę skóry (np. kwas glikolowy). Substancje te likwidują objawy zniszczenia posłonecznego skóry, hamując powstawanie zmian związanych z wiekiem, również w aspekcie zdrowotnym. Oczywiście bardziej zaawansowane zmiany można zmniejszać stosując zabiegi kosmetyczne lub zdecydowanie dalej idące i bardziej inwazyjne z zakresu medycyny estetycznej. Codzienna właściwa pielęgnacja jest jednak najważniejsza.

Starzeć się z godnością?

Z czasem też nasze potrzeby się zmieniają i do pewnych zmian i dbałości o wizerunek trzeba po prostu dojrzeć. Dbałość o swój wizerunek ma swój nowy wymiar. Pewnie dlatego, że możliwości są znacznie większe, dostęp łatwiejszy i silniejsza presja społeczna. Potrzebny jest tylko umiar.

Jakie produkty wybrać?

Novo – krem z 8% kwasem glikolowym

Krem Novo został opracowany w trosce o skóry starzejące się, matowe z widocznymi oznakami starzenia oraz pierwszymi zmarszczkami. Obecność kwasu glikolowego regeneruje i pobudza fibroblasty do podziałów, co zwiększa elastyczność i jędrność skórną. Działanie złuszczające gwarantuje wygładzenie oraz gruntowną przebudowę skóry - zwiększenie warstwy żywej naskórka oraz zmniejszenie warstwy martwej (zrogowaciałej). Skóra szara i zmęczona wygląda młodziej i staje się zdrowsza i pełna blasku. Krem przeznaczony jest do stosowania na noc. Ważne aby kremu nie stosować bezpośrednio po goleniu.

C-flush serum

intensywnie przeciwzmarszczkowe serum z 6% witaminą C i L-argininą. To precyzyjnie ukierunkowany kosmetyk, który szybko poprawia stan skóry. Działa jak niewidzialna maska wyłapująca zanieczyszczenia, neutralizuje wolne rodniki, hamuje wywołany promieniowaniem UV stres oksydacyjny skóry. Stabilna Witamina C w postaci glukozydu ascorbylu przyspiesza i wspomaga syntezę kolagenu a także wyrównuje kolor skóry. Przyspiesza regeneracje naskórka. Lekka konsystencja serum zapewnia komfort stosowania, szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze.

Dottore Novo i C-Flush

 

dr Waldemar Jankowiak
lekarz medycyny estetycznej UIME,
specjalista chirurg,
v-ce prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging

Waldemar Jankowiak

 

Komentarze do wpisu (1)

2 października 2020

Форель Радужная свежевыловленная охлажденная Мурманская. У неё нежное розовое мясо оно обладает приятными вкусовыми качествами и оказывает благотворное действие на наш организм. Форель радужная входит в диетические продукты. Купить форель радужную. Форель оптом

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl