szukaj w sklepie...
Porowatość włosów okiem fryzjera i eksperta 0
 Młoda kobieta z długimi, gęstymi, kręconymi, wysokoporowatymi włosami.

 

Porowatość włosów okiem fryzjera i eksperta

Budowa włosów ma ogromne znaczenie przy doborze kosmetyków oraz odpowiedniej pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo określić ich porowatość. To nic innego jak stopień rozchylenia łusek włosa. Znając porowatość włosów, można dobrać dla nich najlepszą pielęgnację i codzienne rytuały. Adam Czapski, fryzjer i ekspert marki Kevin Murphy, podpowiada, jak sprawdzić porowatość włosów i po jakie preparaty sięgnąć zależnie od tego, czy ma się włosy wysokoporowate, włosy średnioporowate czy włosy niskoporowate.

Co to jest porowatość włosów? Każdy włos, a raczej jego powierzchnia, zbudowany jest z mikroskopijnych łusek, które charakterystycznie na siebie nachodzą – na wzór szyszki. Ułożenie łusek może być różne. U niektórych osób łuski włosów przylegają do siebie, z kolei u innych są bardziej lub nawet skrajnie odstające.  

Powracając do przykładu szyszki – szyszka o zwartych łuskach to włosy niskoporowate, natomiast szyszka o mocno rozchylonych łuskach to włosy wysokoporowate. Pomiędzy nimi plasują się włosy średnioporowate.

 

Rodzaje włosów – porowatość

Biorąc pod uwagę porowatość, rozróżnia się trzy rodzaje włosów o różnych cechach i potrzebach pielęgnacyjnych:

  • włosy wysokoporowate, które wymagają największej uwagi i sprawiają najwięcej trudności podczas ich pielęgnacji,
  • włosy średnioporowate, które są najpopularniejszym, najczęstszym typem włosów przysparzających o wiele mniej problemów niż włosy o wysokiej porowatości,
  • włosy niskoporowate, które z samej swej natury są piękne i zdrowe oraz nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Włosy wysokoporowate – co to znaczy

Najwyższy poziom porowatości włosów spowodowany jest zazwyczaj niewłaściwą pielęgnacją lub zbyt intensywnymi zabiegami fryzjerskimi. Zdarza się też, że włosy wysokoporowate występują naturalnie (są to na przykład włosy kręcone).

Obserwując swoje włosy, można łatwo zdiagnozować, czy są one wysokoporowate czy nie. Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy włosy łatwo się moczą i błyskawicznie wysychają. Jeśli tak właśnie jest, to najprawdopodobniej łuska jest rozchylona, czyli włosy mają wysoki poziom porowatości.

Tego typu włosy szybko reagują na zmieniającą się temperaturę otoczenia. Bardzo szybko – jak gąbka – chłoną również wszelkiego rodzaju płyny. Niestety działa to też w drugą stronę. To, co zostało wchłonięte, równie szybko jest oddawane. Wysokoporowate włosy są też niezwykle wrażliwe, w związku z tym bardzo łatwo je zniszczyć, pozbawiając łuski. Brak łuski powoduje zwykle, że włosy stają się łamliwe, a końcówki zaczynają się nieestetycznie rozdwajać. Włosy wysokoporowate są również bardzo podatne na różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie, na przykład farbowanie czy stylizację.

Przy takim poziomie porowatości włosy pielęgnować trzeba we właściwy dla nich sposób, aby wyglądały dobrze i zdrowo. Brak odpowiedniej pielęgnacji i źle dobrane kosmetyki szybko przekładają się w tym przypadku na szorstkość włosów, brak połysku i puszenie, co jest chyba najbardziej kłopotliwą cechą. Do pielęgnacji włosów w takim stanie poleca się więc wygładzającą serię Smooth Again marki Kevin Murphy

Fot. Kuracja i wygładzający szampon do włosów wysokoporowatych oraz odżywka do puszących się włosów.

 

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate w sposób prawidłowy? Wszystkie włosy potrzebują pielęgnacji, jednak powinna być ona dobrana indywidualnie do kondycji oraz struktury, czyli stopnia porowatości włosów. Niektóre wymagają głębokiego odżywienia i nawilżenia, innym z kolei wystarcza jedynie lekka odżywka w sprayu typu Staying Alive. Warto pamiętać, że „nadużywanie” pielęgnacji może obciążyć i osłabić włosy oraz pozbawić je sprężystości i blasku.

Fot. Lekka odżywka do włosów wysokoporowatych w sprayu.

 

Włosy wysokoporowate niewątpliwie wymagają szczególnej pielęgnacji. Po umyciu najlepiej spłukać je letnią wodą, która powoduje domykanie się łusek włosowych. Bardzo ważne jest też suszenie takich włosów. Absolutnie zakazane jest zakręcanie ręcznika na głowie oraz energiczne pocieranie włosów. Najlepiej osuszyć je z nadmiaru wody za pomocą zwykłego ręcznika papierowego i pozostawić do samoczynnego wyschnięcia. Jeśli używa się suszarki do włosów, należy stosować niską temperaturę suszenia. Niewskazane jest też spanie z mokrymi włosami. Jeśli są długie i suche, przed snem powinno się je związać w luźny kok lub warkocz. Dzięki temu nie elektryzują się, a rano można oszczędzić sobie nerwów związanych z rozplątywaniem włosów. W pielęgnacji włosów wysokoporowatych wskazane jest także korzystanie z protein i naturalnych olejków, które doskonale nawilżają zniszczone włosy (na przykład odżywki bez spłukiwania Leave In Repair)

Fot. Odżywka bez spłukiwania do włosów wysokoporowatych.

 

Pielęgnacja włosów to nie tylko stosowanie różnych preparatów, ale także regularne podcinanie. Suchych i rozdwojonych końcówek wysokoporowatych włosów należy pozbywać się mniej więcej co trzy miesiące.

 

Włosy średnioporowate – co to znaczy

Włosy średnioporowate to najczęściej występujący poziom porowatości włosów. Łuski są w tym przypadku delikatnie rozchylone i nieznacznie tylko odstają od powierzchni włosa. Posiadacze tego typu włosów mają ułatwione zadanie, ponieważ pielęgnacja włosów średnioporowatych jest mniej wymagająca. Takie włosy w zasadzie nie sprawiają żadnych kłopotów – zarówno na co dzień, jak i w trakcie zabiegów fryzjerskich. Niekiedy mogą się jedynie trochę puszyć, dlatego lepiej zastosować odpowiednie kosmetyki, które skutecznie zapobiegają takiej reakcji – może to być na przykład spray wygładzający Ever Smooth marki Kevin Murphy.

 

Fot. Spray wygładzający do włosów lekko puszących się.

 

Włosy niskoporowate – co to znaczy

Włosy niskoporowate mają całkowicie przylegające oraz regularnie ułożone łuski. Jednym słowem są to zdrowe włosy, których można jedynie pozazdrościć. Włosy o niskiej porowatości są bardzo mocne oraz odporne na wszelkie uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie. Fenomenem tego typu włosów jest ich naturalny blask oraz gładka i lśniąca powierzchnia. Niskoporowate włosy z natury wyglądają dobrze, nie puszą się ani nie elektryzują. Jedynym ich mankamentem jest nieco wydłużony czas schnięcia po zmoczeniu. Niedogodność tę rekompensuje jednak fakt, że pielęgnacja włosów niskoporowatych sprowadza się w zasadzie tylko do utrzymywania ich w czystości.

 

Jak określić porowatość włosów

Stopień porowatości włosów można określić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest po prostu wizyta u trychologa. Specjalista ten określa porowatość, bada kondycję włosów i skóry głowy, mówi jak należy o nie dbać, dobiera odpowiednie kosmetyki, podpowiada co robić w przypadku konkretnych problemów. Drugim sposobem na to, by sprawdzić porowatość włosów jest domowa „sztuczka”, czyli test na porowatość włosów ze szklanką wody.

 

Test na porowatość włosów ze szklanką wody

Wystarczy wziąć szklankę napełnioną do połowy wodą. Następnie trzeba cały włos wrzucić do szklanki. Po kilku minutach sprawdza się jego „zachowanie”. Jeśli utrzymuje się na powierzchni wody, oznacza to niskoporowość. Włos zanurzony do połowy wskazuje na średnią porowatość. Jeśli natomiast znajduje się on na dnie szklanki, można mieć pewność, że włosy są wysokoporowate.

 

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl