Jak dbać o włosy po chemioterapii? 0
Jak dbać o włosy po chemioterapii?

Jak dbać o włosy po chemioterapii?

Nie znasz wartości czegoś, dopóki tego nie stracisz!

Wypadanie włosów jest jednym z najbardziej przerażających skutków ubocznych chemioterapii u pacjentów z rakiem. Natychmiastowy obraz łysej skóry głowy jest natychmiastową reakcją po otrzymaniu diagnozy. Leczenie raka zależy od rodzaju nowotworu. Niektóre nowotwory najlepiej reagują na operację i radioterapię, podczas gdy inne lepiej reagują na chemioterapię. Radioterapia i chirurgia to terapie ukierunkowane na cel, podczas gdy chemioterapia wpływa na wszystkie komórki w ciele. Chemioterapia ma wiele skutków ubocznych, ale utrata włosów jest najbardziej traumatyczna z psychologicznego punktu widzenia. Na szczęście w większości przypadków nastąpi odrost włosów po chemioterapii.

 

Dlaczego chemioterapia powoduje wypadanie włosów?

Chemioterapia, to jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania komórek rakowych, które rozprzestrzeniły się w organizmie. Podczas gdy leki stosowane w chemioterapii atakują szybko rosnące komórki rakowe, mogą również atakować szybko rosnące zdrowe komórki, takie jak włosy ( mieszek włosowy ), skórę, jelita i szpik kostny. Cykl życia włosów to dynamiczny proces. Liczba wypadających włosów jest na ogół zastępowana przez nowe włosy  wyrastające z mieszków włosowych. Leki chemioterapeutyczne zatrzymują to wysokie tempo wzrostu mieszków włosowych, powodując stopniowe przerzedzenie lub całkowitą utratę włosów.

Niektórzy ludzie mogą tracić włosy tylko ze skóry głowy, podczas gdy inni doświadczają utraty włosów na całym ciele, w tym brwi, rzęs, pach i okolic łonowych. Stopień wypadania włosów może się znacznie różnić w zależności od rodzaju i dawki leków stosowanych w chemioterapii. Niektórzy ludzie mogą doświadczać tylko przerzedzania włosów zamiast całkowitego wypadania włosów. U jednych włosy mogą wypadać stopniowo, a u innych bardzo szybko, nawet w kępkach. Ludzie mogą zauważyć nagromadzenie wypadających włosów na poduszce, w umywalce, odpływie prysznicowym lub w szczotce do włosów. Mogą również odczuwać tkliwość, bolesność skóry głowy, często pacjenci mówią, że „bolą ich włosy”. Niektórzy ludzie decydują się na golenie głowy lub noszenie peruk lub specjalnych chust-czepków, żeby tylko nie musiały patrzeć, jak wypadają. Wiele kobiet woli nosić chusty na głowę.

 

Kiedy odrosną?

Odrastanie włosów po chemioterapii jest poważnym problemem dla pacjentów z rakiem. Na szczęście w bardzo rzadkich przypadkach włosy odrastają po zakończonej chemioterapii, jednak nie zawsze równomiernie. Wiele osób zgłasza wzrost włosów podczas chemioterapii; jednak czas potrzebny do odrośnięcia całej głowy różni się w zależności od predyspozycji organizmu.

Metabolizowanie i opuszczenie organizmu przez leki stosowane w chemioterapii wymaga czasu, dlatego wzrost mieszków włosowych pozostaje zatrzymany, dopiero wznawia się po  zatrzymaniu chemioterapii, ale dopiero po zakończeniu cykli chemioterapii i zajmuje około 3 do 6 miesięcy. 

Proces odrastania włosów jest powolny i stały, ale utrata włosów spowodowana chemioterapią rzadko jest trwała i włosy potem wymagają normalnej pielęgnacji.

Tylko niewielka liczba osób może nigdy nie odzyskać włosów, co często wynika  z ciągłego, silnego i długotrwałego leczenia chemioterapią. Istnieją specyficzne leki przeciwnowotworowe, które powodują trwałe wypadanie włosów. Wiadomo, że leki stosowane w leczeniu raka piersi, takie jak Docetaxel - Taxotere powodują trwałe wypadanie włosów u niektórych osób. Chociaż stan jest rzadki, mieszki włosowe mogą się wypalić i zamknąć, co nie spowoduje wzrostu nowych włosów. Ale najważniejsze, żyjemy!!!

Twoje nowe włosy mogą być takie same jak dawne włosy z przed chemioterapii, lub mogą być bardziej proste,  lub bardziej kręcone. Mogą odrosnąć grubsze, a czasem cieńsze niż oryginalne włosy. Twoje włosy mogą również odrosnąć w innym kolorze po chemioterapii, ale po pewnym czasie mogą również wrócić do tego samego koloru.

Poniżej przedstawiam  harmonogram odrastania włosów u niektórych osób po chemioterapii:

 

Po :

2-3 tygodniach: miękkie puszyste włosy.

1-2 miesiące: zaczynają rosnąć grubsze i mocniejsze włosy.

2-3 miesiące: włosy mogą przekroczyć 2,5 cm.

6+ miesięcy: łysiny znikają. Wzrost włosów nabiera normalnego tempa.

>12 miesięcy: włosy są wystarczająco długie, aby można je było czesać lub układać i odpowiednio pielęgnować, czyli niekoniecznie produkty trychologiczne, ale np. Produkty Kevin Murphy seria Plumping.

 

https://hair2go.pl/pl/p/Kevin-Murphy-Plumping-zestaw-Dla-Niej-/599

 

Przyspieszenie szybszego wzrostu włosów

Chociaż włosów nie można zmusić do szybszego wzrostu po chemioterapii, ludzie najwyraźniej pragną szybko odzyskać włosy. Poniższej kilka wskazówek od trychologa Edyty Gaumer, które mogą pomóc w przyspieszeniu wzrostu włosów:

- warto unikać wszystkiego, co jest częścią codziennej pielęgnacji włosów i co może je uszkodzić np. stylizacja na gorąco, ostre szczotkowanie, lokówka itd. Łamanie włosów nie sprzyja porostowi włosów.

- multiwitaminy, takie jak biotyna, są niezwykle korzystne dla promowania odrastania włosów. Witaminy B, C (przeciwutleniacze), E, D, niektóre białka (keratyna), aminokwasy (L-cysteina), cynk i żelazo to tylko niektóre ze składników, na które należy zwrócić uwagę czytając etykiety suplementów.  Polecam np. Sugarbearhair

- pić wodę , warto być dobrze nawodnionym. Picie 8-10 szklanek wody dziennie to sposób na szybszy wzrost włosów.

 -rozdwojone końcówki nie sprzyjają wzrostowi włosów, dlatego bardzo ważne jest regularne podcinanie włosów u dobrego specjalisty - fryzjera/trychologa.

-stosowanie lekkiego olejku Young Again do włosów jest również bardzo ważne, aby włosy były nawilżone i zdrowe.

-użyj delikatnego szamponu i odżywki, ale nie dla dla dzieci, tylko dla dorosłych, np. od trychologa lub serii Plumping albo Stimulate.

- uwaga! Warto na początku unikać rozjaśniania, silnego  farbowania, ponieważ włosy są nadal kruche, a skóra głowy jest bardzo wrażliwa.

 

https://hair2go.pl/pl/p/SugarBearHair-Hair-Vitamins-weganskie-zelki-poprawiajace-kondycje-wlosow-60-szt./1870

https://hair2go.pl/pl/p/Kevin-Murphy-Young-Again-odzywiajacy-i-wygladzajacy-olejek-100-ml/197

https://hair2go.pl/pl/p/Kevin-Murphy-Stimulate-Me-Wash-szampon-dla-mezczyzn-250-ml/405

 
Chemioterapia to leczenie wymagające, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, dla pacjentów z nowotworem. Wypadanie włosów wywołane przez leki, które występuje jako efekt uboczny chemioterapii, jest oczywiście straszne i niemile widziane przez pacjentów. Chociaż nie ma sposobu, aby temu zapobiec, ta sytuacja nie zawsze jest długotrwała. Po zakończeniu chemioterapii włosy zaczną odrastać w ciągu kilku miesięcy i z powrotem będzie można cieszyć się pięknymi włosami i życiem:)

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl